Proč ne/použít MT5

5.12.2020 - Vladimír Pokora

  V tomto článku uvedu důvody pro používání či nepoužívání platformy MT5 oproti MT4 dle mých zkušeností. První verze MT5 měly pro obchodníky výrazné omezení, které spočívalo v nemožnosti mít otevřeno více obchodů současně na jednom instrumentu. Pokud jste měli otevřen například BUY na ceně 1.1000 a otevřeli jste druhý BUY na ceně třeba 1.0000, tak MT5 sloučila oba obchody do jednoho na ceně 1.0500. Obě pozice BUY tedy zprůměrovala do jedné. Dále také platilo, že pokud byl otevřen BUY a následně jste otevřeli SELL stejného objemu, tak výsledkem bylo zavření obchodu BUY. Pokud měly tyto obchody různý objem, tak zůstala v trhu jen zbývající část původně většího obchodu. Tedy v trhu mohl být vždy jen jeden obchod a proto mnohé obchodní strategie nemohly být použity. Takové strategie totiž pracují s více obchody v jednom či oběma směry (hedgují). Hedgování či přikupování tedy nebylo možné.

  Postupem času ale byly tyto omezení zrušeny a používání MT5 již začalo dávat smysl pro mnohé další tradery. Výše uvedené omezení už platí jen v některých zemích, především USA, dle regulací FIFO. Přesto ale nevidím výrazný důvod pro přechod z MT4 do MT5. MT4 je stále mnohem více oblíbená, je přehledná a s větší nabídkou již hotových aplikací. Existuje ovšem jeden pádný důvod pro použítí, respektive programování AOS pro MetaTrader5, a to jsou možnosti testování !
  Tester MT5 totiž dokáže testovat strategie obchodující na více měnových párech (instrumentech) současně, tedy multipárové obchodní systémy. To MT4 nedokáže. Další výhodou je, že tester MT5 používá variabilní spread (nevím zda reálný), zatímco MT4 pouze pevný spread. Dále tester MT5 umožňuje testování v režimu Každý tick založený na reálných datech, a pak také simuluje zpoždění v plnění obchodních pokynů (slippage a rekotace). Kvalita takového testu může být až 100%, zatímco tester MT4 dokáže max 90%. (pokud nemáte placenou nástavbu pro testování tickových dat) Z výše uvedených možností vyplývá, že tester MT5 je vhodnejší také pro testování sklapovacích systémů, které jsou právě citlivé na skluz a spread. Tedy shrnuto a podtrženo, tester MT5 je dobré použít pro strategie skalpovací a multipárové.

  Tester MT5 má ale z mého pohledu také pár nedokonalostí, především nepřehlednost, a tím i obtížné ověřování funkčnosti složitějších strategií. Tak například v MT5 stále platí, že zavření obchodu BUY je vlastně provedení obchodu SELL (a opačně). Zatímco v MT4 grafu vidíte jasně značky Buy -- Close nebo Sell -- Close, tak v MT5 jsou jen značky Buy -- Sell, Sell -- Buy. Pokud je v grafu více obchodů a navíc přes sebe, tak težko poznáte, zda obchod SELL je nový obchod a nebo je to zavření BUY (a opačně). Tedy vizuálně se to na grafu těžko ověřuje a ve výpisu obchodů a obchodních operací je to snad ještě horší. Další nevýhodou je, že ve Vizuálním zobrazení není možné do grafu vložit další indikátory a grafické objekty, třeba trendové linky. To může omezovat pokročilou vizuální analýzu strategie díky které lze nalézt třeba další vylepšení. Také zde nefungují tlačítka a editovací pole, tedy nelze testovat aplikace s interaktivními grafickými prvky - tabulkami.

  Závěr je tedy ten, že pokud chcete testovat skalpovací strategie založené na rychlých obchodech, nebo strategie multipárové, tak je lepší použít tester MT5. Ve všech ostatních případech doporučují zůstat u MT4. Programování pro MT5 je také o něco složitější a tím i dražší.



www.forexrobot.eu